Као епидомиолози за инфективне болести и научници у јавном здрављу озбиљно смо забринути због штетних утицаја по физичко и психичко здравље претежних здравствених KОВИД 19 државних политика , и препоручујемо приступ који називамо фокусирана заштита.
Тиме што смо и левичарски и десничарски опредељени и са свих страна света , посветили смо своје професионалне каријере заштити људи. Тренутне ‘ политике затварања’ ( lockdown прим.прев.) изазивају ужасне ефекте по краткорочно и дугорочно јавно здравље. Резултати ( да само наведемо неколицину) укључују ниже стопе вакцинације деце, погоршане исходе кардиоваскуларних болести , мањи број скрининга за канцер ( cancer screening прим.прев) и нарушено ментално здравље – што ће довести до веће и претеране смртности у годинама које предстоје , а радничка класа и млађи чланови друштва ће сносити најтежи терет свега овога. Ускраћивање ђацима одлазак у школу је озбиљна неправда.
Одржавање ових мера док вакцина не буде била на располагању ће изазвати непоправиву штету а они који живе без животних привилегија у друштву ће бити несразмерно оштећени
На срећу, све више разумемо овај вирус. Знамо да је вулнерабилност и смртност од KОВИД 19 више од хиљаду пута код старих и болесних него код младих. Заиста , KОВИД 19 је мање опасан него многи други негативни ефекти , укључујући и грип.
Како се имунитет гради међу становништвом, ризик од инфекције по све – укључујући и оне у вулнерабилним групама – опада. Знамо да ће свепопулације временом достићи имунитет крда – тј до тачке на којој стопа нових зараза буде стабилна – а да ово може бити потпомогнуто вакцинама ( али неће зависити од вакцина). Наш циљ стога треба да буде да се минимизира смртност и штета по друштво док не будемо стекли имунитет крда.
Приступ који носи највећи степен хуманости који балансира ризике и добробити од стицања имунитета крда , је да се дозволи онима који су на минималном ризику од смртности да живе своје животе нормално да би изградили имунитет на вирус кроз природну зараженост , а кроз бољу заститу оних који су у највећем ризику. Назвали смо је фокусирана заштита.
Усвајање мера заштите вулнерабилних група треба да буде главни циљ активности служби за јавно здравље везано за KОВИД 19. Дајући пример другима, домови за негу старих и болесних треба да ангажују особље са стеченим имунитетом и да спроводи учестало тестирање осталог особља и свих посетиоца. Ротација особља треба да буде минимизирана. Пензионери који живе у својим домовима треба да добијају намирнице и остале потрепштине испоручене на адресу. Када је то могуће, треба да се налазе са члановима породице ван пре него унутра. Обимна и детаљна листа мера , укључујући и одговарајуће приступе домаћинствима са више генерација може бити имплементирана, а то је сасвим у оквиру обима и могућности радних обавеза професионалаца за јавно здравље.
Онима који нису вулнерабилни треба одмах да буде дозвољено да наставе да живе нормалан живот. Једноставне мере хигијене, као што је прање руку и останак код куће када су болесни треба да се практикује од свакога да се умањи ‘праг имунитета крда’. Школе и универзитети треба да буду отворени за наставу уживо. Ваннаставне активности , попут спорта, треба да се наставе. Одрасли људи млађе старосне доби треба да раде нормално радије него од куће. Ресторани и остала предузећа треба да се отворе. Уметност, музика, спорт и остале културне активности треба да се поново обављају. Људи који су у већем ризику могу да учествују ако тако желе, док друштво као целина ужива заштиту омогућену вулнерабилним групама од стране оних који су изградили имунитет крда.
4 Октобар , 2020 Ова декларација је написана и потписана у Грејт Берингтону (Great Barrington ) , Сједињене Америчке Државе ,
Dr. Martin Kulldorff, professor of medicine at Harvard University, a biostatistician, and epidemiologist with expertise in detecting and monitoring of infectious disease outbreaks and vaccine safety evaluations.
Dr. Sunetra Gupta, professor at Oxford University, an epidemiologist with expertise in immunology, vaccine development, and mathematical modeling of infectious diseases.
Dr. Jay Bhattacharya, professor at Stanford University Medical School, a physician, epidemiologist, health economist, and public health policy expert focusing on infectious diseases and vulnerable populations.
Translated by Natasha Jovanovich